Sürekli Oturum Hakkı Kazanmış Yabancılar – Green Card Sahipleri

'Güncel Haberler' forumunda selimtas63 tarafından 27 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

 1. selimtas63

  selimtas63 New Member

  Katılım:
  10 Mayıs 2017
  Mesaj:
  10
  Yasal oturum izni sahibi kişiler Amerika dışına seyahat etmekte serbesttirler geçici ve kısa sureli seyahatleri Amerika’daki yasal durumlarını etkilemez. Ancak eğer asıl ikametinizin Amerika’da olmadığına kanaat getirilirse Amerika’daki yasal oturumunuzu terk ettiğiniz sonucuna varılır. Amerika dışında bir yıldan fazla bulunup bulunmadığınıza dair genel bir Yasal oturum izni sahibi kişiler Amerika dışına seyahat etmekte serbesttirler geçici ve kısa sureli seyahatleri Amerika’daki yasal durumlarını etkilemez. Ancak eğer asıl ikametinizin Amerika’da olmadığına kanaat getirilirse Amerika’daki yasal oturumunuzu terk ettiğiniz sonucuna varılır. Amerika dışında bir yıldan fazla bulunup bulunmadığınıza dair genel bir yönetmelik kullanılır. Amerika’daki asıl ikametinizi terk ettiğiniz kararı Amerika dışına yaptığınız bir yıldan kısa süren seyahatler sonucunda da verilebilir. Genelde kısa seyahatler sorun olmazken, Amerikan Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP) (İngilizce) yurtdışında kalma niyetinizin geçici olup olmadığı, Amerika’daki ailevi ve toplumsal bağlarınızı koruyup korumadığınız, Amerika’daki işinizi halen sürdürüp sürdürmediğiniz, Amerika’da muhkim olarak vergi ödeyip ödemediğiniz, ya da Amerika’daki daimi ikametinize geri dönüp dönmediğiniz gibi kriterleri göz önünde bulunduracaktır. Amerika’ da bir posta adresiniz, banka hesabınız, geçerli ehliyetiniz, bir mülkünüz ya da işiniz olup olmaması ya da ülke dışında bulunmanızın geçici olduğunu gösteren başka kanıtlar dikkat edilen diğer hususlardır. Amerika’ya kabul edilmeniz için nihai kararın Amerikan Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP)’nde olduğunu Konsolosluk Bölümü önemle vurgulamaktadır.

  Eğer Amerika’ya yeniden girişinizi sağlayacak bir izin belgesine sahip değilseniz ya da yeniden giriş izninizin süresi doldu ise Amerika’daki ikametinizi yeniden başlatabilmek üzere Amerika’ya giriş yapabilmeniz için yeni bir göçmen vizesine ihtiyacınız olacaktır. Eğer Amerika dışında bir yıldan uzun süre kalmayı planlıyorsanız, I-131 Formu nu (İngilizce) doldurarak Amerika’ya yeniden girmenizi sağlayacak bir belge almanız önerilir. Amerika’dan çıkmadan önce bu belgeyi alan Yasal Oturum İzni Sahibi kişiler ve Koşula Bağlı Oturum İzni Sahibi kişilerin, yurtdışındaki Amerikan Büyükelçiliği ve ya Konsolosluklarından Seyahat Belgesi almalarına gerek kalmaz. Unutmayin ki bu belge Amerika’ya girişinizin kesin olarak kabul edileceği anlamına gelmez; ancak Amerika’ya kalıcı olarak yerleşme niyetinizi göstermenize yardımcı olur.

  Çocuk annenin Amerika dışına yaptığı geçici ziyaret sırasında doğmuşsa ve (a) doğumdan sonra iki yıl içinde giriş yapıyorsa (b) ebeveynlerden herhangi birisinin doğumdan sonra Amerikaya ilk girişiyse çocuk vize almadan Amerika’ya girebilir Çocuğunuz ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı değilse Amerika`ya kendi pasaportuyla seyahat edebilir Ayrıca yanınızda her iki ebeveynin de isimlerinin bulunduğu Nüfus Kayıt Örneğini bulundurmalısınız. Bunun dışındaki her durumda anne ya da baba çocuk için Göçmen Vizesi Başvrusunda bulunmalıdır.

  Ebeveynlerden birisinin Amerikan Vatandaşı olması durumunda yukarıdaki bilgi geçerli olmaz Bu durumda Amerikan Vatandaşları Bölümüne başvurulmalı çocuğunuza vatandaşlık geçirip geçiremeyeceğinizi netlik kazandırmalısınız. Amerikan Vatandaşları Bölümü’ne ulasmak için lütfen http://turkey.usembassy.gov/acs-form5.html sitesini ziyaret ediniz.

  https://tr.usembassy.gov/tr/visas-t...kki-kazanmis-yabancilar-green-card-sahipleri/
  https://www.usa.gov/green-cards
  https://www.dvlottery.state.gov/
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Yeşil_Kart_(ABD)
  green card lottery
   

Bu Sayfayı Paylaş